Salary Statistics
Midt-, Vest- & Nordjylland

What Does a Softwareudvikler Earn in Midt-, Vest- & Nordjylland?

Salary statistics for Softwareudvikler in Midt-, Vest- & Nordjylland (2026)

Last updated:

Midt-, Vest- og Nordjylland dækker et stort område med Aalborg som regionens tech-centrum. Aalborg Universitet har skabt et stærkt fundament for IT-branchen, og mange virksomheder i Viborg, Herning og Holstebro har også stigende behov for IT-kompetencer. Se hvad du bør tjene som Softwareudvikler i denne region.

LønRadar lønstatistik for Midt-, Vest- & NordjyllandOpdateres hver dag

Baseret på 182 verificerede bidrag fra Midt-, Vest- & Nordjylland og alle erfaringsniveauer.

Median total løn
49.990 kr.
/ måned
25.–75. percentil
45.330 – 55.417 kr.
/ måned
Gennemsnit total løn
51.300 kr.
/ måned

Total løn inkluderer grundløn og arbejdsgiverpension.

Medianlønnen for en Softwareudvikler i Midt-, Vest- & Nordjylland er 49.990 kr./md. baseret på 182 verificerede lønindberetninger. Lønspændet går fra 45.330 kr. (25. percentil) til 55.417 kr. (75. percentil).

Bidrag fordelt på total løn i Midt-, Vest- & Nordjylland

Antal bidrag pr. løninterval - hold musen over søjlerne for detaljer.

Check If You're Being Paid Enough

Enter your details to see how you compare to other Softwareudviklers in Midt-, Vest- & Nordjylland.

Are you hiring a Softwareudvikler?

Get access to our salary tools for companies and see what the market pays - so you can offer the right salary from the start.

Contact us to get access.

PROSA Salary Statistics for Softwareudvikler in Midt-, Vest- & Nordjylland 2026

External reference from the Danish trade union PROSA for your area.

ExperienceArea25th percentileMedian75th percentileAverageCount
0-4 yearsVest for Storebælt33,75038,50040,76538,44241
5-9 yearsVest for Storebælt42,85647,19952,00047,750130
10-14 yearsVest for Storebælt48,43655,36061,58056,02892
15-19 yearsVest for Storebælt53,43660,11670,05763,05954
20-24 yearsVest for Storebælt58,48164,91276,01066,38820
25-29 yearsVest for Storebælt59,62565,92372,17765,46327
30-34 yearsVest for Storebælt60,58765,28671,76067,93818
35-39 yearsVest for Storebælt52,76058,49273,40962,59916
40+ yearsVest for Storebælt52,03665,34975,68265,11714

Source: Based on data from PROSA Salary Statistics 2026.

Arguments for Your Next Salary Negotiation in Midt-, Vest- & Nordjylland

  • Fremhæv Aalborgs position som en af Danmarks hurtigst voksende tech-byer.

  • Dokumentér dine resultater og brug de regionale statistikker som objektivt grundlag.

  • Peg på at konkurrencen om IT-folk i Nordjylland er voksende, hvilket bør afspejles i løn.

  • Brug lønstatistikken for Midt-, Vest- & Nordjylland til at stå stærkere i din lønforhandling.

Compare Midt-, Vest- & Nordjylland with the Rest of Denmark

See how the salary for Softwareudvikler in Midt-, Vest- & Nordjylland compares to the rest of the country.

Compare with the rest →

Softwareudvikler Salary by City

Softwareudvikler Salary in Other Regions

Salary for Other IT Roles

About the Data

The salary statistics on this page are based on two sources:

  • LønRadar data: 182 verified salary reports, of which 14 are from uploaded payslips. All payslips are verified with AI extraction and manual review. Self-reported salary data is cross-checked against public statistics.
  • PROSA Salary Statistics 2026: External reference data from the Danish trade union PROSA, covering IT professionals east and west of the Great Belt.

All salary figures are given as monthly salary in DKK (base salary + pension). Data is updated continuously as new contributions are received.

Frequently Asked Questions

Specific Questions About Softwareudvikler Salary

Ready to see your Softwareudvikler salary?

Compare your salary with other Softwareudvikler positions in Midt-, Vest- & Nordjylland.

Based on 182+ verified salary reports.

Get your free salary report

Free, anonymous, and takes under 2 minutes.

Compare salary calculators - see what sets them apart.

See the best salary calculators →